środa, 23 Lipiec 2014

Czy rynek in vitro w Polsce potrzebuje regulacji?

Komentarz dr Grzegorza Mrugacza, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian” dotyczący medialnych doniesień związanych z projektem ustawy regulującej kwestie in vitro w Polsce.


Rynek in vitro w Polsce na pewno wymaga uregulowania. Potrzebne są spójne przepisy dotyczące kwestii związanych z przechowywaniem i rejestrowaniem zarodków. Obecnie ich ilość oraz przeznaczenie nie są monitorowane, co może prowadzić do nadużyć. Wprowadzenie centralnego systemu kontroli pomoże w ochronie zarodków.

Uważam, że część kwestii powinna zostać otwarta, ponieważ w miarę rozwoju nauki będą pojawiać się nowe możliwości, których nie jesteśmy w stanie obecnie przewidzieć. Dyrektywa nie narzuca państwom członkowskim regulacji niektórych kwestii i uważam, że nie powinny znaleźć się w projekcie ustawy.

Ogólne założenia idą w dobrym kierunku, a ustawa może przyczynić się do lepszego funkcjonowania rynku in vitro w Polsce. Kliniki, takie jak nasza, od dawna samodzielnie dążą do podwyższania standardów oferowanych usług i spełniają wymogi dyrektyw unijnych.

Blog: Koszt in vitro po refundacji

Marzec 16, 2014
g_mrugacz_blog

W moim poście przybliżę Państwu ile rzeczywiście kosztuje in vitro w naszej klinice po refundacji oraz jakie są koszty procedur realizowanych na zasadach komercyjnych.
W ramach rządowego programu refundacji in vitro, każda para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu…

Czytaj wpis

Posty naszego zespołu

bpietrzycki_min

dr Bartosz Pietrzycki

Czy badania USG są niebezpieczne dla płodu? Jakich zasad powinien przestrzegać lekarz wykonujący USG?

ibolkun_min

Igor Bołkun

Jak działa embrioskop? W jaki sposób pomaga wybrać najlepsze zarodki do transferu?

ejasinska_min

dr Elwira Jasińska

Czym jest zespół hiperstymulacji jajników? Jakie są jego objawy?

bkowalska_min

dr Bożena Kowalska

Jak radzić sobie z dolegliwościami w pierwszych dniach macierzyństwa?

icoico

dr med. Grzegorz Mrugacz

Jak Polki walczą z niepłodnością? Co sądzą o in vitro i naprotechnologii?

Załaduj więcej publikacji

Copyright © 2014 Klinikabocian.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone