wtorek, 01 Lipiec 2014

Rok funkcjonowania rządowego programu refundacji in vitro

1 lipca mija rok od początku realizacji „Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”. Tego symbolicznego dnia na liście leków refundowanych pojawiły się preparaty stosowane w leczeniu niepłodności, zwiększając tym samym jego dostępność.

24-artykul

Do rządowego programu leczenia niepłodności do tej pory zakwalifikowano 8 tysięcy par, w ciągu trzech lat liczba ta ma sięgnąć około 15 tysięcy. Jak zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz, w wyniku rządowego programu na świat przyszło 108 dzieci, a około 2300 kobiet jest w ciąży.

Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, większym niż przyznany nam początkowo kontrakt. Ministerstwo Zdrowia wykazało się elastycznością przyznając nam dodatkowe środki, które mogliśmy wykorzystać w postaci tzw. nadwykonań, czyli realizacji dodatkowych cykli. Formalna współpraca z Ministerstwem Zdrowia przebiegała bez zarzutu, co pozwoliło naszej Klinice bardzo szybko dopasować się do wymaganych procedur. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach współpraca będzie równie owocna z korzyścią dla pacjentów – mówi dr Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”.

Jednak mimo refundacji zabiegu in vitro, wciąż pozostawał on poza zasięgiem wielu par. Do tej pory finansowanie leków stymulujących niezbędnych do uzyskania ciąży odbywało się z kieszeni pacjentów. Ich koszt wynosił od 2 do 4 tysięcy złotych, stanowiąc często przeszkodę w dostępie do leczenia. 1 lipca sytuacja uległa zmianie – na liście leków refundowanych znalazło się 13 preparatów stymulujących owulację.

Do refundacji zostały włączone wszystkie potrzebne leki stosowane bezwzględnie w programie IVF. Oznacza to, że jeśli nie mamy do czynienia z żadnymi dodatkowymi chorobami, to obecnie refundowane leki pozwalają na przeprowadzenie całego programu. Wszystkie preparaty są dobrej jakości, ale w zależności od pacjentki może być ich różna tolerancja, różnią się też w sile działania. Wybór leków należy do lekarza w zależności od jego sposobu prowadzenia leczenia. Koszty leków wahają się, ponieważ część preparatów jest czystsza i produkowana bardziej nowoczesnymi technologiami, co nie oznacza, że lepsza – komentuje Mrugacz.

Do rządowego programu kwalifikowane są kobiety poniżej 40. roku życia z rozpoznaniem niepłodności udokumentowanym nieskutecznym leczeniem przez okres co najmniej 12 miesięcy. Każda z par ma prawo do podjęcia trzech prób zapłodnienia in vitro. Program realizuje obecnie 31 klinik.

 

Czytaj więcej:

WP.pl

Dziennik.pl

Dzieci.pl

 

Blog: Koszt in vitro po refundacji

Marzec 16, 2014
g_mrugacz_blog

W moim poście przybliżę Państwu ile rzeczywiście kosztuje in vitro w naszej klinice po refundacji oraz jakie są koszty procedur realizowanych na zasadach komercyjnych.
W ramach rządowego programu refundacji in vitro, każda para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu…

Czytaj wpis

Posty naszego zespołu

bpietrzycki_min

dr Bartosz Pietrzycki

Czy badania USG są niebezpieczne dla płodu? Jakich zasad powinien przestrzegać lekarz wykonujący USG?

ibolkun_min

Igor Bołkun

Jak działa embrioskop? W jaki sposób pomaga wybrać najlepsze zarodki do transferu?

ejasinska_min

dr Elwira Jasińska

Czym jest zespół hiperstymulacji jajników? Jakie są jego objawy?

bkowalska_min

dr Bożena Kowalska

Jak radzić sobie z dolegliwościami w pierwszych dniach macierzyństwa?

icoico

dr med. Grzegorz Mrugacz

Jak Polki walczą z niepłodnością? Co sądzą o in vitro i naprotechnologii?

Załaduj więcej publikacji

Copyright © 2014 Klinikabocian.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone